עברית  |  English  |  
דף הבית >> ספרים וסיפורים
 
STILL LIFE
אסופת סיפורים קצרים וארוכים. 137 עמ'


מחיר 50 ש"ח*אסופת סיפורים של הסופרת בתוספת אפיזודה אוטוביוגרפית מאת הסופר היידי ישראל יהושע זינגר (1894-1944) ראו ב-ENGLISH


צילום ועיצוב עטיפה: טוני ארנון

אותה נשיקה הוצאת גוונים,
אסופת סיפורים קצרים וארוכים. 127 עמ'


מחיר 50 ש"ח*

 

 
..ולרי ארנון נאה מבטיחה ונאה מקיימת. מה גם שעל כתפיה לא רובצת משימת האמירה האולטומטיבית על "המצב האנושי". להפך. היא מתמקדת במצב האנושי כפי שהוא מיתרגם בחיי בריות שונות.... מבחינת התנופה והגמישות והברק יש בסיפוריה משהו הדומה לסגנונו של דה-מופסאן.... [מתוך "מצב האנושי בלי ה"א הידיעה"
מאת יעל מדיני. לקריאת הביקורת המלאה
טעימות:
מתוך שחפים על פני המים... "אני דווקא מאד אוהב את הים," הצהיר בעלה, "רק את החול אני לא סובל. אילולא החול הייתי בא אתך לים כל יום." באותו יום באמת ניאות לרדת ולטייל אתה בחוף הוא בנעלים, גרביים, מכנסיים ארוכים, חולצה ומעיל - היא בבגד ים. את המתח ששרר ביניהם אפשר היה לחתוך בסכין. מאז אותו ניסיון נפל שבעטיו נותקה התקשורת ביניהם שבועיים ימים, היא השתכנעה סופית שחבל על כל מאמציה. אליהו חי בעולם שלו והיא בשלה. 
 
מתוך נקמתה של הרוקחת ... באדישות שרה סוקרת את פני הבובה המזדקנת של לקוחתה האחרונה. "מה שאת תמיד לוקחת, שמעונה?" היא שואלת ביובש, ממציאה חפיסת גלולות. "רוצה לשתות את זה עכשיו? אביא לך מים." כפופה ומעוקמת, פניה מכווצים, שרה גוררת את רגליה למעבדה וחוזרת עם כוס מים."גברת שרה, את מה זה עשר!" בציפורניה האדומות הארוכות שמעונה קורעת את עטיפת החפיסה, לוקחת חופן כדורים ובולעת אותם."מה הייתי עושה בלעדייך?" "נו, מי כמוני יודעת מה זה כאבי ראש כל חודש עם המחזור?" מצטחקת הרוקחת. הרי את שמעונה היא מכירה כבר שנים, מאז היותה שמעון. ואפילו אז היה חוטף מיגרנות מדי חודש.
 
מתוך אותה נשיקה ראשונה...  היא קיבלה אותי לעבודה ללא התלהבות יתרה ומבלי להסתיר את פקפוקיה לגבי כישוריי כרפתן. ואולם להפתעתי הצלחתי בתוך זמן קצר להפיג את חששותיה: לא זו בלבד שגישתי לבהמות האהובות עליה היתה עדינה ואנושית אלא שהוכחתי יכולת משביעה רצון והותר לשמש עוזר ראוי בכל מה שנוגע להפעלת המכונות, תיקוני ציוד, צביעה, שרברבות וכיוצא באלה.  
ואז, בוקר אחד, שעה שהרכבנו מחדש את מצנן החלב לאחר החיטוי, היא נעצרה לפתע, התבוננה בי כאילו רואה אותי בפעם הראשונה, ואמרה: " 'תה יודע מה, בנימין? מה שהכי מוצא כן בעיני אצלך הוא שאתה אדם מעשי". בחלומות הכי וורודים לא יכולתי לפלל לפתיחה מבטיחה מזאת. ניחוח גופה, תערובת מטריפה של אישה, רפת ותבן-חי כבר מזמן הוציא אותי מדעתי. ובכלל, כיצד אוותר על הזדמנות חד- פעמית כזאת? היא באה ברצון, אף בחדווה, אל תוך זרועותיי, והתנשקנו אז בפעם הראשונה. 
 מתוך מפגשים ברומא... "בון ג'ורנו," אמר, עם חיוך שלא שיקף את הנתק בין הראש והברכיים. גבוהה ממנו ב15 סנטימטרים, היא סקרה אותו מלמעלה למטה ומבלי לומר מילה שלחה זרוע ארוכה אל עבר מכשיר הטלפון. משנוכחה שהמכשיר יצא מכלל שימוש החזירה את השפופרת. למה לא יצאה לפרוזדור להזעיק את המשטרה? בקור רוח הוא סגר את התיק, לבש את המקטורן, אסף את מעילו ופסע אל עבר הדלת. בגופה השרירי היא חסמה לו את הדרך.
"אונו מומנטו!" בקע ממנה קול עמוק ועסיסי ...   לקריאת הסיפור המלא'

 
 


ציור העטיפה: בדה מאייר, עיצוב עטיפה: טוני ארנון

שכנים תעודה
 
 
הוצאת עיר ותכלת, 2000, 239 עמ'.
עריכה והבאה לדפוס כרמלה לכיש

גיבורי שכנים - תעודה אינם אלא השכנים ממול אשר בשנות הארבעים והחמישים באו להשתכן בנוף ים בבתי שיכון עובדים שאך זה נבנו. שנים של הכרות אתם הובילו את המחברת אל סיפורי חייהם  - סיפורי הישרדות כנגד כל הסיכויים, סיפורי מסעות אל הבלתי נודע, סיפורי אהבה וסיפורי תקווה. הרקע ההיסטורי המשותף לסיפורים הנו התקופה בין עלייתו של הרייך השלישי בגרמניה ועד להקמת מדינת ישראל. בעוד סיפוריהם של אותו קומץ אקראי של שכנים חובקים עולם ומשקפים יחד אחת מהתקופות מהמסעירות ביותר בתולדות עם ישראל, לא נזקקה המחברת להרחיק מביתה יותר מפסיעות אחדות כדי לאוספם.

ציור העטיפה: יוסל ברגנר, עיצוב עטיפה: טוני ארנון

הנערה מווארקליאן 
הוצאת עיר ותכלת, 2001 ,187 עמ'
עריכה והבאה לדפוס כרמלה לכיש
מחיר 45 ₪*

בבוקר שבת, 28 ביוני 1941, בשוך הפגזה לילית כבדה על ריגה , הצליחה המורה הצעירה חנה לעלות על רכבת עמוסה יהודים שביקשו להימלט מבירת לטביה ולהגיע לרוסיה. לתומה ציפתה שתוואי הנסיעה יעבור בעיירת הולדתה ווארקליאן. צפייתה נכזבה. הרכבת נסעה דווקא דרך אסטוניה, ושוב לא ראתה חנה את הוריה. שבוע לפני כן שימש יוסף, חייל יהודי מלבוב, קַשר תורן ברכבת צבאית סובייטית שעשתה את דרכה מאזור ים אזוב אל קו החזית שהגן על מוסקווה. בשומעו דרך מערכת הקשר על נפילת עירו בידי הגרמנים הלמה בו הידיעה כאגרוף בבטן: מה יעלה בגורל יקיריו? רק כעבור שנים תתגלה לו האמת האכזרית: מכל משפחתו הוא היחיד ששרד מן המלחמה.  אותה מלחמה, על דרכיה הנפתלות, הפגישה את חנה ויוסף בתחנת טרקטורים אי-שם בין גורקי לקירוב בלב יערות השלג.
...בצו חוקי הטבע הולך ופוחת הדור שהיה שם, ועל עדויות שלא תועדו נגזר אלם. אך לא זה היה גורל עדותה של הנערה מווארקליאן בזכות הסופרת ולרי ארנון שבאוזניה גוללה אותו. ארנון עיצבה עדות זו בצורת ספר ופרסמה אותו בהוצאת "עיר ותכלת". אין הוצאת ספרים זו מן ההולכות בדרך המלך אלא באחת מסימטאותיה. הספר הנערה מווארקליאן -- המצטרף למדף העדויות של השואה – מוכיח שיש סימטאות חיוניות עד מאד. (מוסף ספרים, הארץ)

 

ACROSS THE STREET AND FAR AWAY
הוצאת VERBA ירושלים, 2004, 375 עמ'
  

 

מחיר: 85 ₪*

 ACROSS THE STREET, בדרכו שלו, הוא ספר היסטוריה שאין לו ענין במפעלים כבירים של אומות או עלילות של אנשים גדולים, אלא באותה גבורה שממדיה צנועים הנטבעים מגברים ונשים של יומיום המיטלטלים אנא ואנא באורך שרירותי מכוחם של אירועים ההופכים סדרי עולם. (מתוך מאמר מאת מתי פרידמן   The Jerusalem Report )

 

חי באושר

אני חי באושר, בבית שבניתי במו ידיי. ממערב יש לי ים פתוח, וביני לבינו ניצב המסגד. מסביבי חצר יפה מלאת חיים גם אותה הקמתי בכוחות עצמי. היא משופעת בצמחיה ירוקה ועצים יפים. גזע אחד העצים, האזדרכת, שימש לי פעם עמוד התווך ומשענת לבית שבניתי לי מקרשים ולוחות-עץ שמצאתי בסביבה. זמן מה התגוררתי בבית ההוא, בן הקומתיים, עד שיום אחד הגיעו בולדוזר ושתי משאיות גדולות מהעירייה. הפקיד הלבוש בגדי שרד שהתלווה אליהם, ניגש אלי והסביר שיש בידו צו להריסת המבנה שלי כי הוא בלתי חוקי. לא היה מה להתווכח עמו – באמת לא היה לי רישיון-בנייה לאותו בית. פיניתי אותו כבקשתו ושמתי את הדברים שלי באוטו-גלידה שהיה לי באותה עת – וזזנו אני והמטלטלים מרחק-מה משם. מבין העצים ראיתי איך מפרקים את הבית. לפני ההריסה עוד הספיק נהג הבולדוזר להיכנס פנימה. " דווקא בית יפה..." העיר בקול רם ברדתו מהקומה השנייה. אבל תוך חצי שעת עבודה סיים הבולדוזר את מלאכתו והשטח נותר נקי מכל חפץ מלבד האזדרכת שעוד עמדה על שלה. ברגעים אלה גמרתי אומר בלבי שלא ירחק היום עד שאשוב ואבנה לי בית בדיוק באותו מקום.


להמשך קריאה


ראו ב- ENGLISH

 

 

ולרי ארנון   val29@netvision.net.il  

לייבסיטי - בניית אתרים